Betonové ploty mohou být postaveny i s dřevěnými latěmi

Oplocování pozemků k lidskému životu patří již po staletí a ani dnes není ničím výjimečným. V zásadě se liší dvěma způsoby realizace – buď jde o řešení, které umožňuje průhled do okolní krajiny (pletivo, živý plot), anebo zakrytí pozemku pevnými materiály, až do výšky přesahující lidskou postavu.

K tomu druhému způsobu se také řadí betonové ploty. Jejich hlavní výhodou je rychlá výstavba, bez nutnosti zdlouhavé a náročné přípravy podloží (stačí zabetonovat jen sloupky), a prakticky všechny vlastnosti, které poskytuje klasická zeď – odolnost vůči povětrnostním vlivům, dlouhá životnost a minimální nároky na údržbové práce. A betonové ploty cena Montazmpc.cz? Ta bývá nižší, než u klasického zdiva.

betonový plot

Beton a masivní dřevo

Betonové ploty se dřevem – první betonové ploty z tenkých armovaných prefabrikátů se začaly před několika lety objevovat v okolí průmyslových staveb, a rovněž i u soukromých objektů (rodinných domů, chat a chalup). Dnes zároveň roste zájem o kombinovanou výstavbu, která sestává z betonové podezdívky (jedné, nebo dvou desek na sobě), doplněné o dřevěné latě či prkna.

Dřevo je přírodní materiál a nikdo dnes nepochybuje o tom, že dřevěný masiv v mnoha vlastnostech předčí syntetické materiály, včetně dřevotřísky, kterou tvoří směs odpadních pilin a syntetického pojiva. Mnozí esoterici a ekologové sice upozorňují na porušování přírodních a duchovních zákonů v souvislosti s masivní těžbou dřeva, ale jestliže dokážeme efektivně zpracovávat především následky škod – polomů, vývratů a odumřelých stromů, máme k dispozici dostatek kvalitního materiálu i bez tzv. karmických následků.

květiny u zdi

Estetický dojem – je jedním z hlavních důvodů, proč se beton doplňuje právě dřevem. Oba materiály se k sobě hodí, zvláště tehdy, když zvolíte vhodný reliéf povrchu betonového odlitku, a odstín dřevěné lazury. Svislé plotovky mohou být zakončené zaoblenou hranou, a pokládané v rozestupu tak, jak je to u klasických dřevěných plotů. Vodorovné latě, ale spíše prkna, se pokládají na sebe, nebo přes sebe, kdy vytváří mírný sklon. Takto lze pozemek zabezpečit před pohledy kolemjdoucích a zároveň mu vtisknout pěkný estetický prvek.