Průvodce světem přírodních a umělých kůží

Výrazů spojených s kůží a jejími druhy je mnoho a mnohdy jsou používány nesprávně. Často dochází například k záměně výrazu.

Pravá kůže

Je to kůže živočišného původu s různými způsoby vyčinění. Kůži můžete potkat v několika podobách, jedna je silná, například užívaná v obuvnictví, jiná je tenká a měkká pro výrobu oděvů a pro použití například v nábytkářství.

Pravá kůže je velice odolná, brání rozvoji plísní, je prodyšná, je výborným tepelně izolačním materiálem. Je také krásná na pohled a příjemná na dotyk.

Kůže je velice cenný materiál a tomu odpovídá i cena. Proto se průmysl soustředil na tvorbu produktů, které by se vzhledem a vlastnostmi kůži přiblížily.

A zde dostala místo koženka.

uk

Koženka

Koženka je produkt, který ocení všichni, kdo odmítají materiály živočišného původu. V současné době je tento trend stále více viditelný a je normální se rozhodnout pro tento způsob životního stylu.

Koženka Prima-obchod neobsahuje žádný živočišný produkt. Většinou jde o základnu z bavlny nebo syntetických vláken a na základnu je nanesená vrstva připomínající kůži. Většinou jde o polyuretan, který je označovaný zkratkou PU. Na tuto vrstvu lze potom lisem vytvarovat různé povrchy kůže, což více přiblíží umělý povrch koženky tomu z pravé kůže.

uk1

Výhody koženky oproti pravé kůži jsou opravdu velké:

• Ve srovnání s pravou kůží je koženka velice levným materiálem.

• Je také velice snadná na údržbu, a to z ní dělá velice vyhledávaný materiál pro praktické lidi.

• Je vodoodpudivá. Déšť nebo sněžení nezanechá na takovém povrchu žádnou stopu a voda jednoduše odteče.

• Je také velice odolná vůči teplu a nemění barvu při dlouhodobém působení slunečního záření.

Koženka má samozřejmě i své nevýhody:

• Díky horní vrstvě z plastového materiálu není koženka prodyšná.

• Není tak měkká a příjemná na dotek jako pravá kůže

• Při opotřebení má horní vrstva tendenci k olupování a odkryje tak spodní vrstvu materiálu. Tato vlastnost nevadí u pořizování oblečení, protože tam se s opotřebením počítá. Při zařizování domácnosti je třeba vzít v úvahu, že nábytek by měl sloužit mnoho let a pokud se například křeslo často používá, jeho životnost je vlastnostmi koženky značně omezená. Je tedy nutné si propočítat, zda se koženka vyplatí.