Bezpečný internet

Internet, jak moc nám tato vymoženost moderní doby ulehčuje život. S jeho pomocí jsme schopni komunikovat, sdílet své zážitky pomocí fotek a informovat okolní svět o nejnovějších trendech. Práce a obchody se již bez něj neobejdou. Kdo není online, jakoby nežil.
Ačkoliv nám tento výdobytek usnadňuje život, dokáže být i nebezpečný. Ať už se jedná o krádeže dat nebo zneužití osobních údajů. Dalo by se o něm tvrdit, že je to dobrý sluha, ale zlý pán. Abychom zabránily tomuto nebezpečí, je dobré udržovat několik zásad.
google vyhledávač
Chraňte si své osobní údaje
Neposkytujte je bezmyšlenkovitě, vždy je tu někdo, kdo vaše osobní údaje může zneužít. Vždy si dobře rozmyslete, co kam píšete. Chraňte si údaje k internetovému bankovnictví či platební kartě. Pokud obdržíte e-mail, který Vás přesměruje na neznámou stránku, která bude po Vás chtít zadat osobní, či údaje o kartě, ruce dejte pryč. Jedná se většinou o podvod, a takovéto bezmyšlenkovité jednání by Vás mohlo stát více než jen peníze. Pro registraci na méně známých stránkách je dobré si založit druhý e-mail.
Správné nastavení soukromí
Zkontrolujte si především účty na sociálních sítích a ujistěte se, že Vaše citlivé údaje nejsou viditelné pro všechny.
Bezpečné brouzdání
Tak jako v běžném životě i na síti se setkáváme s místy, které jsou pro nás nebezpečné. Je dobré se vyhnout podezřelým stránkám s nabídkami her či filmy zdarma, často totiž bývají pastí na Vaše údaje.
Použití hesel
Vytvořte si tzv. silné heslo. Zkuste požádat o pomoc techniku. Existuje řada programů, které Vám jej vygenerují. Dobré heslo by mělo být dostatečně dlouhé, obsahovat velká a malá písmena a další znaky nebo číslice. Pro více služeb nepoužívejte stejná hesla.
počítač a tablet
Stahujte opatrně
A to jen z oficiálních a ověřených stránek. Se stažením výhodného softwaru může přijít i nechtěný nebo dokonce i nebezpečný obsah.
Plaťte s rozmyslem a to pouze na zabezpečených stránkách
Adresy těchto stránek začínají „http“ a v adresním řádku mají ikonku zámku. Na takovýchto stránkách se můžete cítit bezpečně, neboť poskytovatel jejich obsahu nebere bezpečnost na lehkou váhu. Na nezabezpečených stránkách je velkým rizikem zadávat platby.
Poslední rada na závěr
Hledejte si antivirus, neboť je schopen detekovat drtivou většinu běžného malwaru a odvrátit tak hrozbu pro Vás a Váš počítač. Důležité ale je, aby byl aktivní, jen tak Vás může ochránit.