CRAFT – osvědčený lídr ve světe cyklistického oblečení

Švédská firma Craft se zabývá výrobou funkčního sportovního oblečení pro cyklisty už od roku 1977 a opírá se o poznatky z dlouholetého výzkumu a o podněty z řad sportovců, kteří pomáhají v procesu vytváření ideálního oblečení s požadovanými vlastnostmi. Prvotní zadání pro výzkum společnost dostala z vojenského resortu a mělo jít o vyvinutí speciálního oblečení pro piloty, kteří by v něm mohli pohodlně ovládat stíhačky a při případném nuceném katapultování by je takové oblečení ochránilo před mrazem.

cyklo2

Nároky na sportovní oblečení

Základem snažení byl nápad vymyslet opravdu ergonomické oblečení craft cyklo C-store,které se dokáže přizpůsobit různým pohybům, které tělo při sportu dělá. Cyklistika je na množství pohybů velice pestrá, protože při jízdě na kole se zapojuje do pohybu celé tělo. A oblečení musí být vyrobené tak, aby se všem pohybům dokázalo přizpůsobit a nebylo nijak omezující.

cyklo

Kromě flexibility materiálu od něj jak rekreační, tak profesionální sportovci očekávají i to, že v teplém počasí bude oblečení chladivé a bude odvádět od pokožky pot a v chladném počasí je příjemně zahřeje a ochrání.

Ve spolupráci s výrobci textilních technologií tak vznikly tkaniny, která jsou pro výrobu sportovního oblečení v současnosti to nejlepší, co trh nabízí. Zároveň Craft zavádí pro nošení sportovního oblečení systém tří vrstev:

• 1.Vrstva odvádí pot od těla na vnější stranu, odváděním vlhkosti vzniká na kůži chladivý efekt.

• 2. Vrstva předá pot do další vrstvy a zároveň umí v chladném počasí vytvořit izolační vrstvu, která má hřejivý efekt. Pokud není třeba zajišťovat teplo, druhá vrstva se může vynechat.

3.Vrstva chrání tělo před nepříznivým počasím a zároveň zbavuje tělo potu a přebytečného tepla. Pokud nejsou přírodní podmínky, které vyžadují použití třetí vrstvy, také se může vynechat.

Údržba funkčního oblečení

Doporučuje se dodržovat pokyny od výrobce. Prádlo je díky odvedenému potu plné nežádoucích látek, které je třeba odstranit důkladným praním. Na tento styl oděvů se nemá používat aviváž a impregnační prostředky. Většina produktů není vhodná do sušičky a měly by schnout při pokojové teplotě. Oděv by neměl ani přijít do přímého styku s žehličkou.