Školní uniformy u nás nejsou zdaleka běžné, avšak čím dál častěji se v některých školách objevují. Důvody pro zavedení jednotných uniforem na školách jsou různé. Oba přístupy k oblečení ve škole jsou jak podporovány, tak kritizovány.
Odpůrci školních uniforem tvrdí, že v dětech zabíjí jejich osobnost, kreativitu a dělají z dětí ovce, které jdou jedním směrem a neodlišují se. To, že škola dětem diktuje, co si mají obléci, ale nemusí v dětech zabíjet kreativitu. Ve volném čase se totiž děti oblékají podle sebe a krom rodičů jim do toho nikdo nemluví. Jednotné oblečení z dětí neudělá stádo, i tak se od sebe budou odlišovat. Oblečení přece nedělá celou osobnost.
Školní uniformy mají jak výhody, tak nevýhody. Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena, časté praní, aby byla uniforma do školy čistá, to, že se uniforma nemusí líbit každému, nebo třeba fakt, že mnohdy nemusí být ze zrovna nejkvalitnějších materiálů. A jaké jsou výhody?
Děti ráno nemusí stát hodinu před skříní a přemýšlet co si obléci, aby se spolužákům zavděčili. Všichni prostě přijdou oblečení stejně. Stejné oblečení také v dětech může evokovat podobnost s jinými dětmi – třeba s jejich dětskými hrdiny z knih o Harrym Potterovi. Kdo z nás nečekal na svůj lístek do Bradavic? Další výhodou uniforem je, že děti, které nemají peníze na značkové oblečení a jsou tak mnohdy terčem posměchu od ostatních spolužáků mají možnost se schovat za anonymitu uniformy. To může děti ochránit i před šikanou, která může kvůli rozdílům v oblečení vzniknout.
Ať už stojíte na kterékoli straně, je to teď v podstatě jedno. Uniformy u nás nejsou nijak rozšířené a většinou je najdete pouze u soukromých elitních škol. Ty si na nich pro změnu zakládají, protože jde o celkový vzhled školy. Dětem většinou uniformy nevadí a spousta dětí je naopak vítá.