O panenských olivových olejích se můžete dočíst, že obsahují mnoho přírodních antioxidantů, které v těle likvidují volné kyslíkové radikály, a tím nám prodlužují život a oddalují stárnutí buněk. K těm nejvýznamnějším patří zejména vitamín E, vitamín K1 a samozřejmě tukovou složku – tzv. mononenasycené mastné kyseliny. Pokud využíváme olivový olej častěji, zejména ve studené kuchyni, přibližujeme se tím velmi zdravé středomořské stravě.
Jak důkladně vyživovat tělo zevnitř
Když ochutnáte olivový olej, který je skutečně lisován za studena, a jedná se o kvalitní zdroj, tzv. panenský, v BIO kvalitě, zaujme vás zvláštní chuť, některými lidmi označovaná jako peprná, až lehce pikantní. Jejím původcem je biochemická (přirozená) sloučenina s názvem Oleocanthal. Je to velmi silný antioxidant, který se zřejmě velice významně podílí na zdraví lidí z oblasti Středozemního moře, zejména co se týče srdečně cévních onemocnění (infarktů myokardu, cévních mozkových příhod, embolií, trombóz atp.) Některé vědecké výzkumy se zabývají touto látkou v souvislosti s možnou léčbou Alzheimerovy choroby. Kvalitní olivový olej dle některých zdrojů prý může zastoupit protizánětlivé nesteroidní léky, např. Ibuprofen.
Jak důkladně vyživovat tělo zvenčí
Někteří lidé se mohou mýlit v tom, že pokud olivový olej nekonzumují přímo v potravě, jeho vlastnosti nevyužijí. To však není pravda, protože všechny jeho benefity lze využít i skrze pokožku. Tou se vstřebává většina těchto látek velmi snadno a prakticky ihned putují do krevního oběhu. Lidskou pokožku si představte jako bavlněnou deku, kterou když polijete vodou, ihned ji do sebe vstřebá a propouští dál, to samé se děje na naší kůži, pokud jí potíráme tímto zázračným lékem.
Proto je výhodné využívat kvalitní olivový oleji pro masáže zad, zátylku, nohou a zvláště pak chodidel v rámci reflexní terapie.