Pozor na internet

Internet může úžasně pomáhat a usnadňovat život, ale zrovna tak může stejný život i ničit. Záleží na tom, jak ho člověk využívá a jak nad ním přemýšlí. Pokud s ním obcuje někdo se zdravým rozumem, jde o užitečného služebníka, pokud ne, dokáže internet zničit klidně i všechno. A proto mu není žádoucí bezmezně důvěřovat.
Příkladů, kdy internet uškodil jenom proto, že se dostal do rukou bláhovce, je celá řada. A nejednou můžeme žasnout i nad tím, jak se někdo nechá snadno oklamat.
dítě u počítače
–          Kdyby k vám, milé dámy, přistoupil na ulici neznámý muž s krásnou maskou na obličeji a lákal vás k nepravostem, svolily byste? Šly byste s ním někam do ústraní a tam očekávaly jenom tu pravou a nehynoucí lásku? Ne, že? Ale kolik vám podobných naletělo na internetu, kde se může za krásnou falešnou fotku ukrýt kdokoliv a balamutit vás!
–          Kdybyste potkali na ulici pochybně vypadajícího snědého muže, který by vám sliboval pohádkové bohatství, když mu dáte své úspory na domnělé investice, dáte mu je? Nedáte. A kolik našinců přitom naletělo na nigerijské e-maily a přišlo tak o ohromné peníze, které se podle slibů měly rozhojnit!
–          Kdyby u vašich skutečných dveří zazvonil docela cizí člověk a chtěl po vás vaše peníze s povídačkou o tom, že je vaším potomkem nebo sourozencem, nezbaštili byste mu to. Ale jakmile se na některé z našinců někdo podobný obrátil s pomocí falešného internetového profilu, nejednou uspěl.
práce na internetu
–          Kdyby se vás někdo před bankou zeptal, zda byste mu nepůjčili svoji platební kartu a neřekli její PIN, zavrtěli byste hlavou. Ale když se objeví nějaký ten spam v e-mailové schránce, kolik z našinců zas a znovu okamžitě vyplňuje tyto a další citlivé údaje!
A ještě dlouho bychom mohli pokračovat ve výčtu toho, čím může být internet nebezpečný. Protože takových možností je celá dlouhá řada. A kdo naletí, má nejednou smůlu. Protože najít pachatele tu bývá složité a někdy přímo nemožné.
Jako v případě anonymních hackerů, kteří nás prý co chvíli natočí naší webkamerou při nemravnostech a chtějí bitcoinové výkupné za to, že naše neslušná videa nepustí do světa. Což bývají lži, na něž taky kdekdo skočí a platí. Pochopitelně zbytečně.