Pozor na sexting, není jen nevinnou zábavou dospělých

Pro někoho nevinná hra. Pro jiného nevěra. Může se ale taky zvrhnout ve velký problém nebo trestný čin. Řeč je o sextingu – fenoménu, který sebou přinesly moderní komunikační technologie. S jejich pomocí se při něm rozesílají zprávy, fotky a videa se sexuálním obsahem. 
 Zamilovaný pár
Problémy ve vztahu
Nejedná se jen o zábavu nezadaných. Často jej využívají páry k okořenění svého vztahu. Problém ale nastává, pokud si jeden z dvojice tímto způsobem dopisuje s někým jiným. „S manželem jsme spolu už přes deset let, máme dvě děti. Měla jsem pocit, že ho znám, že si rozumíme. Pak jsem ale náhodou narazila v našem společném počítači na erotické fotky. Partner se mi ke všemu přiznal. Nic to pro něj údajně neznamenalo, ale já si připadám podvedená,” postěžovala si Kateřina z Brna. Už nikdy neuvidí svůj protějšek stejnýma očima. Průzkumy ukazují, že muži jsou takové formě komunikace mnohem benevolentnější a jako nevěru by ji neoznačily. U žen ale často může vyústit k vážným úvahám o budoucnosti vztahu. „Přiznám se, že se mi na mysl vkradla i myšlenka na rozvod. Není to ale tak jednoduché vzhledem ke společným závazkům,” dodala pětatřicetiletá žena.
 
Vydírání
Sexting ale může napáchat i větší škody než narušit vztah. Vše, co je na internetu je lehce zneužitelné. A lechtivá fotografie adresovaná konkrétnímu člověku může nakonec zaplavit svět internetu. Nebo se stát záminkou k vydírání. Zejména pokud vztah skončí. Často se stává, že je tento intimní materiál časovanou bombou. A co se jednou v online světě objeví, to už žije svým vlastním životem. Ze zahraničí jsou dokonce známé případy sebevraždy. Osmnáctiletá Jessica Logan neunesla tlak neustálého posměchu poté, co její bývalý přítel zveřejnil její nahé fotografie.
 Žena s telefonem
Děti s telefonem
Pokud je navíc jedna ze stran takového dopisování nezletilá nebo mladistvá, bude se jednat o trestný čin. Ze statistik Policie České republiky přitom vyplývá, že se sextingu věnují i děti ve věku 11 let. Právě ony mohou být terčem vydírání. Měly by být ze strany rodičů poučeny a vědět, že zaslat někomu cizímu pouze fotografii obličeje může zadělat na velký malér. Známé jsou případy z České republiky, kdy byly dívky pod patnáct let vyzvány k zaslání intimních fotografií cizímu člověku. Děsivé je, že této žádosti vyhověla každá desátá.
 
Jedinou obranou, která proti zneužití a veřejnému vystavení lechtivých dat funguje, je vlastně úplně jednoduchá. Vůbec takový citlivý materiál nevytvářet.