Obývací pokoj jako středobod vašeho vesmíru

Do jisté míry y se dalo říct, že obývací pokoj je středobodem každé domácnosti. Ačkoliv právě kuchyně je takzvaný srdcem domu, v obývacím pokoji pak lidé tráví času nejvíce. Zde se rodina schází k důležitým diskuzím, nebo hraní deskových her. Jednotlivci, či páry zde odpočívají po náročném dni u oblíbeného filmu, zde hostíte návštěvy, čtete zajímavé knihy, a někteří v obývacím pokoji dokonce i pracují. Je proto velmi důležité, aby byl vybaven správně, a dostatečně. Návrh obývacího pokoje zkrátka není radno podcenit.

klasický obývák

Pohodlné posezení

Jelikož je obývací pokoj středobodem domu, je posezení v podobě gauče, pohovky, či křesel, středobodem obývacího pokoje. Na této části vybavení se rozhodně nevyplatí šetřit, a výběr je třeba pořádně promyslet. Nejprve změřit kolik místa na to máte, zvolit správný typ, tvar, materiál, ale i další funkce. Někdo má například málo místa v bytě, a tak používá gauč i jako místo ke spaní. Zde je tedy třeba zvolit co nejlepší rozkládací pohovku určenou ke každodennímu spaní. Někdo zase rád využije každý úložný prostor, a proto se přímo nabízí pohovka s úložným prostorem. Co se materiálu týče, myslete na to, že například koženka se rychle ošoupe, semiš zase odhalí každičkou chybku či flíček.

Osvětlení

Právě v obývacím pokoji je správně zvolené osvětlení velmi důležité. Určitě tedy volte minimálně lustr s několika žárovkami, které vydávají bílé denní světlo. Od věci pak není ani šikovná stojací lampa, u které lze libovolně světlo tlumit.

obývací pokoj

Barvy

Obývací pokoj by měl být laděn do takových barev, které působí příjemně, ale ne nudně. Každý máme v oblibě jinou škálu barev, je však potřeba sladit je tak, aby výsledný kontrast nepřipomínal šapitó, v němž budete hlavním klaunem.

Dekorace

Volba dekorací je rozhodně také záležitostí osobního vkusu. Někdo má rád minimalizmus, a od dekorací se v největší možné míře distancuje, jiný jimi zase nešetří. Při větším množství dekorací je však třeba myslet i na to, že jsou skvělým lapačem prachu, a vy je tedy budete muset často utírat.