Vrtání bez trápení

Kruhový otvor

Ve strojírenství potřebujeme vyrábět všemožné součástky, přičemž využívají se všemožné metody tak, aby předmět měl požadované vlastnosti a zároveň nebyl nijak předražený. Jednou z velmi využívaných procesů je vrtání, protože díry jsou všude možně. Mnohdy musíme díru vyvrtat ještě před tím, než budeme řezat závit, tedy pokud nemáme nástroj, který zvládá tyto dvě činnosti najednou. Abychom mohli tento proces provádět, tak potřebujeme vhodný stroj.

vrtání s chlazení

Nákup vrtačky se odvíjí podle toho, k čemu ji budeme využívat, protože velké průměry do tvrdého materiálu těžko budeme vrtat malou stolní vrtačkou, protože té chybí výkon. Samozřejmě pro domácí dílnu je vhodný úplně jiný typ, přičemž zde se často bavíme o ručních vrtačkách, kdy využíváme mobility a vrtáme třeba do zdí díry pro hmoždinky a podobně. Obvykle je lepší si připlatit, abychom měli kvalitní stroj, který nám vydrží hodně dlouhou dobu.

Střed díry

I k velmi dobré vrtačce potřebujeme dobrý vrták, aby vrtání probíhalo bez obtíží a celý proces byl efektivní. Dost záleží na tom, do čeho vrtáme, protože pevný kov bude klást mnohem větší odpor než třeba dřevo. U takového klasického vrtáku do železa musíme udržovat dobrou ostrost, protože jinak vrtání není moc ideální. Pro firmu se vyplatí koupit rovnou celou sadu vrtáku, protože je to o dost pohodlnější, než je kupovat postupně, protože stejně bude zapotřebí vrtat různé průměry. Musíme však zajistit, že díra bude na potřebném místě. Problém je v tom, že špička vrtáku vlivem otáčení může trochu sklouznout bokem. U děr bez zvláštní přesnosti můžeme využít důlčíku.

odstuňovaný vrták

Jeho kuželový vryp zajistí ustálení vrtáku na potřebném místě. Jinak se využívá navrtáváku https://www.i-nastroje.cz/Navrtavaky-c31_88_4.htm, který třeba upneme do soustruhu a je zajištěno předvrtání o něco menšího příměru. Takto máme zajištěno, že otvor bude na potřebném místě bez zbytečných obtíží.