Zaměstnání, práce, mzda

Jakmile se zajímáme o zaměstnání, je jasné, že se budeme ptát nejenom na různé podmínky nástupu do zaměstnání, samozřejmě také o pracovní náplň a mnoho dalších faktorů, ale rozhodně i na výšku platu. To je u některých lidí to první, co je zajímá. Zajímají se o to také personalisté a mnohdy v inzerátech záměrně neuvedou výšku platu, aby se až při pohovoru dozvěděli právě od vás, jakou máte představu. Mazaný krok, který jim ale většinou nahrává do kapsy, protože když si řeknete málo, tak mají možnost vám dát méně, než by sami do inzerátu nabídli a to s tím, že vy jste vlastně s touto částkou nadmíru spokojení. Naopak v jiném případě, když si řeknete hodně, už máte pocit, že si před nimi zavíráte vrátka, protože si budou myslet, že jste „nenažraný“, a že vám nemohou vyhovět, proto pro ně nebudete zajímavým kandidátem.

eura v rukou

Chcete vědět, kolik budete v zaměstnání pobírat?

Kalkulačka čisté mzdy Kalkulackacistemzdy vám ihned pomůže vypočítat, kolik si na příští výplatě vyděláte.

Do kalkulačky se zadává částka v hrubém. Čili ta, kterou máte nejspíš napsanou ve smlouvě, nebo kterou vám řekli při pohovoru. Z této částky se teprve po všech odpočtech daní, sociálního a zdravotního musí vypočítat čistá mzda. Až tuto konečnou cifru dostanete na svůj účet jako výplatu za vaši odvedenou práci. Využívat můžete i různé slevy a bonusy. Sleva na poplatníka se odečítá automaticky, dále se může jednat o slevu na děti, nebo jako student, či invalida. Díky tomu můžete získat opravdu přesný výsledek během pár kliknutí.

pohovor

U pohovoru mohou vyhrát obě strany, když budou upřímné. Do práce se chodí pro peníze, to je každému jistě hned jasné, proto musí být i výplata přiměřená. Mimochodem existují různé tabulky, říká se jim zaručená mzda, kde máte sepsáno, kolik jaký pracovník musí ze zákona dostat za svou vykonávanou práci.

A na co nesmíme zapomenout, je minimální mzda. Pro rok 2021 je stanovená na částku 15 200Kč hrubého. Při běžném pracovním poměru vám zaměstnavatel nikdy nesmí dát méně.