Zamilovanost aneb když je vaše hlava na dovolené

Možná jste se s tím už někdy setkali. Někoho poznáte, zamilujete se. Prvních několik týdnů nebo měsíců intenzivního vztahu je zpravidla provázeno obdobím „růžových brýlí“, kdy si užíváte jeden druhého a neřešíte příliš existenční otázky a vzájemnou osobnostní kompatibilitu. Soustředíte se spíše na daný okamžik. Svého partnera vnímáte jako člověka, na kterého jste čekali celý život a mnohdy jej vidíte v celé jeho dokonalosti – samé kladné stránky, všechno, co řekne nebo udělá je nádherné. V tuto chvíli chcete logicky jediné – poznat ho ještě více a být jen a jen s ním.
vaření ve dvou
Co se po tomto období nevyhnutelně stane? Po určité době, kdy se dostáváme v poznávání toho druhého hlouběji, odhalíme i věci, které nám nejsou úplně příjemné. Tento náraz nohama na zem nemusí být nutně v jedné vteřině a nemusí vám změnit život. Dokonce nemusí změnit ani to, co k druhému pociťujete, pokud jste realista a víte, že lidé nejsou dokonalí. Může však způsobit nemalé problémy ve směru, jakým se váš vztah bude dále ubírat.
Jaká je totiž první reakce na to, když si někoho moc idealizujeme a po nějaké době zjistíme, že daná osoba má i vlastnosti, které se nám nelíbí? Můžeme být najednou přesvědčeni o tom, že to tedy vlastně není ten pravý a že není tím, za koho jsme ho měli.
Na to je potřeba dát si pozor! Stůjte nohama na zemi a uvědomte si několik základních věcí:
· Ani vy nejste dokonalí! To, co prožíváte po vystřízlivění z prvotní zamilovanosti vůči svému partnerovi, nejspíše prožívá i on vůči vám.
· Vnímejte „slabé stránky“ svého partnera v globále. Je na nich něco, co vám ve skutečnosti připadá roztomilé nebo čemu se zasmějete? Pak je vše v pořádku.
· Je potřeba být realista! Na světě neexistuje člověk, který se vám bude podobat natolik, abyste se nikdy nepohádali, aby mezi vámi nikdy nedošlo k žádnému nedorozumění nebo aby byl váš vztah jen procházka růžovým sadem. Dívejte se na nově objevené vlastnosti partnera jako na něco, co jste nevyhnutelně museli pozorovat. A můžete se cítit výjimeční! Třeba jste jediní, komu se otevřel až do této míry a teprve teď ho opravdu znáte.
pohled na slunce
· Zápory si vždy vyvažujte klady! Když máte ve výčtu partnerových vlastností víc plus než mínus, ty prvky, které považujete za negativní, nemají potom až takovou váhu.
· Poslouchejte své city. Jestli vám srdce z nějakého důvodu říká, že ten, s kým jste, je ten pravý, nepočítejte jeho chyby, ale berte to jako běžnou součást života a jeho osobnosti. Pokud vám nic z toho neubližuje nebo nepůsobí problémy, není o čem přemýšlet. A pokud je to naopak, ujistěte te vždy, že příčinou není vyprchaná zamilovanost a náraz reality, ale že vám dané věci skutečně vadí.

This entry was posted in Nezařazené and tagged . Bookmark the permalink.